Vlk z Wallstreetu

recenze filmu Martina Scorseseho s Leonardem di Capriem v hlavní roli

Po poměrně překvapivém začátku, kdy náš hlavní hrdina nastupuje na Wall street a to konkrétně scéně v restauraci, film prakticky končí. Neuděje se v něm už nic zajímavého ani překvapivého – je to děsná tříhodinová nuda. Přemýšlím nad tím, proč je ten film tak dobře hodnocen a napadá mě důvod jediný – nahé baby. Těch je ve filmu opravdu přehršel a kozy každou chvíli vytékají z plátna. Jako – nic proti, pokud to má podtrhnout zhýralý život hlavního hrdiny, ale tři hodiny?

Pravda, ve filmu není jen sex, ještě je v něm hromada drog a tuny sprostých slov. Až mi připadá, že se tvůrci pokoušeli překonat světový rekord v tom, kolikrát v jednom filmu zazní slovo „fuck“. Kdyby někdo věděl, jestli se to povedlo, dejte vědět do komentářů 😉

Popis na ČSFD říká: Životopisný / Komedie / Drama / Krimi. Neznám předlohu ani osobu, podle které tohle vzniklo, ale to, co se objevilo na plátně, by se dalo do životopisu sestříhat tak na 20 minut. Když se za tři hodiny zasmějete dvakrát, není to komedie. Když ve filmu není jediný dramatický moment, žádná zápletka, není to drama. A krimi? Ani náhodou… Jen samá vata a prázdné obrázky. Veškeré dramatické momenty, které by mohly být zajímavé, nejsou v příběhu využity a zazní jen v náznaku.

Nedozvíme se, jak se „Vlk“ učil prodávat. V jedné scéně přišel jako nováček a v další už byl mistr.
Nevidíme jak naučil nýmandy prodávat, jen jak ho zbožňují a táhnou firmu nahoru.
První rozvod – vidíme jen, jak „Vlka“ manželka přistihne (pomineme fakt, že je naprosto nepravděpodobně překvapená), jak se s ní hádá a dál nic.
Najednou se žení.
Druhý „rozvod“, kdy se pokusí unést dceru trvá asi půl minuty, než autem po pěti metrech nabourá a žena si vezme dceru zase zpátky. Dál opět nic…
Nedozvíme se, jestli manželky oškubaly jeho, nebo on je, jestli se musel hrabat zase nahoru, co děti atd…
Nedozvíme se, jestli mu FBI sebere jachtu, jak se o tom agent při návštěvě zmíní.
Další jistě dramaticky zajímavé téma udávání vlastních spolupracovníků se ve filmu pro jistotu vůbec neobjeví, zazní jen z policejního protokolu.
Další dramatický moment je soud, který je taky načrtnut jen z rychlíku a nedává příležitost k nějaké zápletce, protože opět trvá jen asi minutu.
A ještě je tu ta plavba po rozbouřeném Středozemním moři. Pomiňme, jestli je výška vln reálná (na mě to působilo jako rozbouřený oceán), ale opět. V jednom záběru sjede loď do vlny, vysypou se okna a v druhém záběru už osazenstvo nasedá na jinou loď (co se stalo s jachtou?).

Oproti tomu scény, které děj nikam neposouvají, či nemají žádný dramatický náboj, jsou nekonečně dlouhé.

Jaký to teda je film?

Napadá mě, že by mohlo jít o agitku, která se snaží ukázat drobným investorům, že burzovní makléři jsou dobytci a že by jim v žádném případě neměli svěřit své peníze. Na to jsou ovšem ty tři hodiny příliš. „Vlk“ by mě o tom přesvědčil za deset minut.

Když to tedy není ani životopisný film ani agitka, ani komedie, ani drama, ani krimi, tak co tedy? Jediný žánr, co mě napadá je asi soft porno. Sexuálních scén přehršel, žádný děj a to je tak asi vše…

Přesnější by byl asi mejdan, ale pokud vím, takový filmový žánr neexistuje.

Každopádně je pro mě velkým překvapením, že má film tak dobré hodnocení jak na ČSFD, tak u odborníků…


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/41683/virtual/www/domains/v-blok.nikde.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *