Romeo a Julie

V sobotu jsem navštívil „Divadlo Polárka“:http://www.divadlopolarka.cz, kde proběhla premiéra klasiky nejhrubšího zrna – Romea a Julie. Po skvěle zpracovaných představeních Jánošíka, Erbenovy Kytice, či Maryši jsem se neobával, že by šlo o nějaké historické, zatuchlé představení. Právě naopak. Polárkovský Romeo v režii Hany Mikoláškové je představení veskrze moderní.

Na začátku jsem byl roztančenými herci, které provází dějem ušatá _elfka_(!), poněkud šokován. Říkal jsem si, jestli to _polárníci_ tentokrát poněkud nepřešvihli, ale asi po 15 minutách jsem byl zcela vtažen do děje a hltal každé slovo. Až na nějaké drobné samoúčelnosti, které slouží nejspíš k zamaskování na dnešní dobu poněkud kostrbatého textu, je to představení kompaktní a nemá hluchá místa. Příjemně mě překvapil i fakt, že se Hilského klasický překlad se současnými kostýmy a hereckým projevem velice dobře snáší.

Scéna je, jak jinak v Polárce, jednoduchá a funkční. Herci měli občas trošku občas problémy s ovládáním žaluzií a větrák, který měl vytvářet výborný světelný efekt, poněkud vypověděl službu, ale např. změna balkonu v rakev je velice působivá.

Co se týče hereckých výkonů, bohužel titulní role Petry Bučkové a Luboše Stárka, kteří rozhodně nepodali špatný výkon, převálcovali Mirek Černý v roli Merkucia a Sylva Vespalcová v roli elfí královny, která je naprosto neuvěřitelná. Škoda jen, že jí přes zvukové efekty občas nějaké slovo není rozumět… Velice se mi líbil i Jirka Skovajsa v roli otce Vavřince, coby kněze s vzezřením Nea z trilogie o Matrixu, pouze v bílém plášti, místo černého. Těžko si lze představit, že by kněz vešel na scénu přemetem z rampy, v této inscenaci vám to však přijde zcela samozřejmé.

Co si zaslouží samostatný odstavec, je balkónová scéna – jedna z vůbec nejprofláknutějších divadelních scén. Čekal jsem na ni s napětím a potlesk na otevřené scéně, který sklidila, si vysloužila zcela právem. Byl jsem doslova unešen, s jakou lehkostí a vtipem jde tato scéna udělat. Nechybí tam nic z té tragičnosti situace a přitom je to vtipné a jakoby samozřejmé. To se nedá slovy popsat, to se musí vidět!

Takže už zbývá jen oznámení, že Romeo a Julie se v „Polárce“:http://www.divadlopolarka.cz hraje ve čtvrtky 28.2. a 13.3, vždy v 19:00. Doporučuji! A možná nebude od věci si lístek zarezervovat; že jde o mimořádné představení, se jistě už po Brně rozkřikuje.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/41683/virtual/www/domains/v-blok.nikde.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *