Letní čas

A je to tu zas, změna času… Vadí mi. Proč, to se dočtete až na konci. Nejdřív bych to vzal tak nějak popořádku.

Letní čas údajně vznikl kvůli energetickým úsporám. Tento argument byl popřen i energetickými odborníky, nikde jsem nenašel informaci, která by jej podpořila. Nenašel jsem ale už ani žádný jiný důvod, který by změnu času obhajoval. To samotné by tedy mělo stačit, aby byl tento nesmysl zrušen. Proč není? Nikde se nedočtete. Údajně o zrušení letního času jednala Evropská komise, ale dospěla k názoru, že důvody sice pominuly, ale zrušení není potřeba…

A pokud by měl čas být argumentem pro energetickou úsporu, je to stejně špatně. K energetické úspoře mají být motivováni spotřebitelé. Pokud firma dělá od rána, kdy musí svítit a končí odpoledne, když je ještě světlo, kdo jí brání, aby si posunula pracovní dobu? Nicméně firmy, které dělají tvrdošíjně od šesti do půl třetí znám. Je asi energetické úspory nezajímají a stát jim pracovní dobu stejně nezmění. Ale čas nadiktuje nám všem…

Navíc, enegie rozhodně není nedostatek. Není problém ji vyrobit. Proč tedy úspory? Jediný důvod mě napadá a to je životní prostředí. Čím víc energie se musí vyrobit, tím větší zátěž pro přírodu to je. Ale jak psáno výše, změna času prakticky žádnou úsporu nepřináší, k úspoře musí být motivováni lidé.

Mnoho odpůrců argumentuje zdravotními důvody. To chápu, pár takových lidí, kterým změna o hodinu rozhodí rytmus, znám a trvá jim i několik týdnů, než se zase srovnají.

Pravidelný letní čas byl u nás zaveden před 33 lety. Přesto mnoho lidí stále neví, kterým směrem se čas posouvá. Spoléhají se na sdělovací prostředky, které jim to řeknou. Tedy, je to nepřirozené, nezažit(eln)é, spoustu lidí obtěžuje už jen tento fakt.

A to je pro mě zásadní důvod změny času zrušit. Zbytečná starost navíc. Musíte na to chtě nechtě myslet, protože jste na čase závislí, ikdyž pracujete na volné noze a pracovní dobu nemáte.

Pokud by tedy mělo k ukončení změn času dojít, přimlouval bych se za celoroční letní čas. Že je v létě déle světlo mi vyhovuje a vadí mi, že se v zimě stmívá o hodinu dřív. Ráno mi je naprosto jedno, jestli je světlo od pěti, nebo od osmi. Většině lidí asi taky, protože se stejně jen přesouvají do práce. Ale odpoledne a večer, kdy mají volno, se jim o hodinu dřív setmí.

A co vy? Měníte si čas rádi? Je vám to jedno? Vadí vám to?


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/41683/virtual/www/domains/v-blok.nikde.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *