GE Money Bank – zrušení účtu

Měl jsem účet u GE Money bank. Ve své době to bývala fajn banka, dala vám třeba k dispozici ke kontu Genius i mailovou adresu na doméně genius.cz. Adresa jsem@genius.cz už byla obsazená, tak jsem si zaregistroval nepochopeny@genius.cz :) Tuto službu bohužel zrušili… Nebo rozdávala mobily za založení účtu u nich… Nicméně ve své době byla celkem progresivní, i co se týče bankovních poplatků. Konto Genius bylo oproti jiným bankám vcelku výhodné. Jistě by šťoural něco vyšťoural, ale já jsem byl v té době spokojen.

Doba se však změnila, objevila se tu banka bez poplatků, kam jsem si nechal posílat výplatu s tím, že účet u GE zruším. Jenže nastal problém. Já jsem se dostal do finanční tísně a nebyl jsem schopen se vyhrabat z flexikreditu (povolené přečerpání do mínusu), který jsem tam měl. A ten se samozřejmě díky poplatkům stále zvyšoval, ikdyž jsem z účtu nic neutrácel. Tak mi začaly chodit dopisy a telefonáty.

U telefonátů udělám samostatný odstavec, protože jinak nelze. Když bance dlužíte, telefonují vám každý den. Nevím, jak je to u jiných bank, tam zkušenost nemám. Ale z GE mi začali volat tu ráno, tu večer, tu o víkendu, ale denně a chtěli po mně, abych se jim ověřil rodným číslem, nebo jeho částí.
Hovor probíhal asi takhle:
Dobrý den, XY z GEMB, hovořím s panem braggartem?
Ano, hovoříte.
Můžu vás pro ověření požádat o datum narození?
Můžete, ale já vám ho neřeknu.
Proč ne?
Protože nechci vykládat cizím lidem svá osobní data po telefonu.
Ale pokud se mi neověříte, tak vám nemohu sdělit důležité informace.
Říkám, nikomu po telefonu svá osobní data vykládat nebudu.
Ale datum narození není tajný údaj, to nám snad říct můžete ne?
No právě proto, mé datum narození zná mnoho lidí. Když nevěříte telefonnímu číslu, na které voláte, jak můžete věřit datu narození, které vám řeknu? Jak budete vědět, že jsem to opravdu já?
My postupujeme podle zákona na ochranu osobních údajů. Když nám nechcete říct datum narození, řekněte nám alespoň libovolnou číslici, kterou máte v rodném čísle za lomítkem.
Neřeknu.
Ani jednu číslici?
Ne. Moje rodné číslo je na desítkách mnou vydaných faktur, jako DIČ… Může se k němu dostat kdokoli. To opravdu nepovažuji za informaci, která by zajistila, že hovoříte opravdu se mnou. Pokud mi nevěříte, že hovoříte opravdu se mnou, tak nemám, co bych dodal, po telefonu vám ale žádná svá data nesdělím.
Pokud se nám nechcete ověřit, budete si muset zavolat k nám do banky na svoje náklady. Můžu vám nadiktovat číslo?
Můžete, ale já tam volat nebudu. Nemám důvod. Já vím, co mám za problém a snažím se ho řešit. Tím, že mi budete každý zbytečně den volat, tomu vůbec nepomůžete. Nevolejte mi, je to zcela zbytečné (pěkně to popisuje také Misantrop) .

Podobně to probíhalo pokaždé, když jsem měl náladu se s nimi hádat. Jelikož volali pořád ze stejného čísla, velmi často jsem hovory vůbec nepřijímal. Chtěl jsem samozřejmě tuto nepříjemnou situaci vyřešit, zvlášť poté, co mi začaly chodit dopisy, za jejichž odeslání si banka účtuje 400,- Kč. Protože jsem se ale přestěhoval a pobočka banky je pro mne daleko a má špatné otvírací hodiny, dostal jsem se tam asi až za měsíc telefonického otravování.

Na pobočce GE jsem jim vysvětlil, že jsem na tom momentálně finančně špatně a nemám peníze, abych ten neustále se navyšující kontokorent zaplatil, ale že bych chtěl požádat o možnost ten dluh splácet. A že bych mohl platit tak 500,- měsíčně. Paní mi řekla, že to nejde, že ten kontokorent musím uhradit. Řekl jsem jí, že na to nemám a vzhledem k tomu, jak si tam neustále něco přičítají, posílají dopisy za 400,- asi ani dlouho mít nebudu. A že nechci dostávat dopisy za 400,- ale chci to splácet. Řekla mi, že pokud kontokorent neuhradím, bude mi vypovězen. Fajn, říkám. A co bude následovat? Zrušíte mi kontokorent a budete po mně chtít zaplatit dluh. Jak? To já nevím, to vám přijde poštou. Můžete mi to zjistit? Nato tedy paní zavolala vedoucí, takže jsem jí to povykládal znovu a chtěl vědět, jaký je další postup, když nemám na zaplacení celého dluhu naráz. To vedoucí samozřejmě taky nevěděla… Tak říkám, že snad nejsem úplně první klient v bance, kterému se tohle stalo a že na to snad mají nějaké standardní postupy, ne? A když to neví, ať mi to teda někde zjistí. Vytočila tedy nějaké číslo a snažila se sehnat někoho, kdo by to věděl. Jistě už tušíte, že zbytečně. Jediná informace, ke které byly schopny se úřednice dopídit byla, že se nesplacený kontokorent převede na jiný produkt (na jaký už ale nikdo neví) a že mi to přijde poštou… Tak jsem jim říkal, že mi asi nic jiného nezbyde. Prostě to nechám být a až mi to převedou na splátky, začnu to splácet. Požádal jsem je ještě, ať už mi nevolají a neposílají mi dopisy za 400,-. Jenže to oni nemohou slíbit… Volají a píšou z reklamačního oddělení a budou to prý dělat tak dlouho, dokud tam ten dluh bude. Jaký to má smysl, zeptal jsem se? Pokusil jsem se s vámi nějakým způsobem domluvit, nešlo to, tak vám sděluji, jak budu postupovat a vy mě přesto budete obtěžovat telefonem a předraženými dopisy? To my bohužel nemůžeme ovlivnit…

Druhý den samozřejmě telefon:
Dobrý den, XY z GEMB, hovořím s panem braggartem?
Ano, hovoříte.
Můžu vás pro ověření požádat o datum narození?
Můžete, ale já vám ho neřeknu.
Proč ne?
Protože nechci vykládat cizím lidem svá osobní data po telefonu.
Ale pokud se mi neověříte, tak vám nemohu sdělit důležité informace.
Já od vás žádné informace nechci. Pokud mě chcete obtěžovat kvůli nesplacenému kontokorentu, byl jsem včera na pobočce v bance, kde jsem jim vše řekl a nastínil můj další postup. Pokud chcete něco jiného, pošlete mi to poštou, ověřovat po telefonu se vám nebudu.
Atd… Samozřejmě to hned nevzdají a snaží se vás přesvědčit, že ta informace, kterou pro vás mají, je opravdu strašně důležitá… Podomní prodejce hadra…

Nicméně situace se přeci jen změnila, přestali mi volat na můj soukromý mobil a začali volat do zaměstnání. Tam jednak nevím, kdo volá a druhak si nemůžu dovolit telefon nezvednout. Tedy zase se opakující taneček s ověřováním, opět se nedozvím ty strašně důležité informace… Naposledy jsem toho člověka už poslal do prdele… To už však bylo v den, kdy se začalo blýskat na lepší časy.

A už se pomalu dostáváme k závěru a vlastnímu tématu článku. Konečně mám peníze a to dokonce i v takové výši, že můžu zaplatit ten kontokorent celý i s tím, co si k tomu banka naúčtovala. Za půl roku je to skoro totéž, co jsem dlužil, tedy zaplatím takřka dvakrát tolik, než byl můj dluh. Neříká se tomu lichva? 😉 Ale budiž, moje blbost a moje smůla, s bankou neuhádáte nic. Pošlu peníze na účet a za dva dny dorazím na pobočku s tím, že účet zruším. Ano, naivní myšlenka. Když se mě paní zeptala, proč chci účet zrušit, řekl jsem, že bez udání důvodu, nechtěl jsem se „rozvášnit“ hned zkraje. Tak jsme se do toho pustili. Jako první problém se ukázal zádrhel s platební kartou. Já jsem jim ji před víc než rokem vrátil, protože jsem za ni odmítal platit, když jsem ji přestal používat. Což bylo bankou akceptováno a zaneseno do systému. Nicméně ta karta někde v systému zůstala viset, nešla zrušit a záznam o jejím zrušení zmizel. Naštěstí karta byla už i tak tři měsíce expirovaná a nebyla obnovena. Paní za přepážkou tedy řekla, že to není problém, že účet můžeme zrušit i tak a pokračovala. Jenže jí nešel pro změnu zrušit ten kontokorent. Taky to tam někde viselo a nešlo s tím hnout. To už ale problém byl. Proces zrušení účtu nemohl pokračovat. Paní tedy volala do Prahy, kde opět nikdo nic nevěděl, a až po půlhodinovém telefonování a shánění informovaného člověka mi bylo sděleno, že nejde zrušit kontokorent i účet v jeden den. Že zrušení kontokorentu musí projít čímsi o půlnoci (aktualizací databáze?) a teprve následující den půjde zrušit i účet. Zeptal jsem se milé paní, na co tam teda ty počítače mají? Že jsem myslel, že na to, aby jim ulehčily práci, aby zrychlily zdlouhavé procesy a dalo se udělat všechno na počkání… A že kdybych přišel do banky před dvěstě lety, tak si účetní vytáhne moji knihu, já mu zaplatím dluh, on si mě škrtne a je to vyřízeno za pět minut. Já se za 50 minut v bance ve 21. století dozvím, že můj účet lze zrušit až následující den…

Když jsem tedy přišel druhý den, účet mi byl po půlhodině zrušen, ale jen díky tomu, že jsme napsali dohodu o zrušení účtu. To, co jim v systému zůstalo viset a čeho se nemohli zbavit, je tam asi pořád a skrytě doufám, že to tam budou mít na výstrahu do doby, kdy se jim tento podivný systém zhroutí 😉

*Doplněno:*
Přišel mi výpis a žasnu… Myslel jsem, že poplatky za zrušení účtu už neexistují, nicméně mi GEMB naúčtovala 314,55 Kč za „uzavření účtu“… No, ještě že to je poslední platba téhle vykutálené bance :)


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/41683/virtual/www/domains/v-blok.nikde.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

4 komentářů pro “GE Money Bank – zrušení účtu

  1. Banka GemB mám učet povinně,dluh za výpis 7250,–kč.Bylo to kvůli půjče,půjčku platím exekutorovi.S ban­kou nemám co společné,ale výpis s pokutou 400,–kč běží dál. Nevím co s tím

  2. Plně s vámi souhlasím udělají Vám kontokorent i když tam máte dost peněz a porád ho zvyšují a když hoí chcete zrušit tak Vám ty peníze z účtu seberou ,ale žádný Vám tam nedaj kontokorent se půjčuje už když máte účet na nule.Děkuji

  3. neví někdo jak zrušit flexikredit a přitom nejít do banky??v ge money se vás chytí a jdou špatně shodit…vůbec se mi tam nechce..Děkuji za radu..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *