Dceru srazilo auto

Má devítiletá dcera šla ráno do školy a srazilo ji na přechodu auto. Naštěstí jen velice mírně, sice spadla, ale má jen naraženou nohu a odřený loket. Celá situace je ale přinejmenším zajímavá:
!img/srazka.gif!
Červené auto (dodávka) jede z vedlejší na hlavní, najíždí si víc do křižovatky, protože přes stojící žluté auto asi moc nevidí a ukazuje dceři, že může přejít. Dcera (zelené kolečko) poslechla výzvy řidiče dodávky a vstoupila do silnice. Jenže ani ona, a asi ani řidič dodávky si nevšimli modrého auta, které jede po hlavní silnici, jehož řidič dceru za dodávkou neviděl a srazil ji.

Kdo za tu nehodu může?
a) řidič modrého vozidla – nedal přednost chodci na přechodu
b) řidič dodávky – dal dceři pokyn, že může přejít a uvedl ji tak v omyl
c) dcera – pokud nemá výhled do vozovky, nemá do ní vstoupit

Každá možnost má něco do sebe a řekl bych, že si hodně lidí nebude jistých. Já svůj názor mám, ale co si myslíte vy?


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/41683/virtual/www/domains/v-blok.nikde.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

5 komentářů pro “Dceru srazilo auto

 1. Kdo za nehodu může nevím, ale myslím si, že jestli chcete na silnici jako chodec přežít, tak byste se měli vždycky spolehnout jen sami na sebe. Zdá se mi, že možná otázka nezní “kdo je vinen?”, jako spíš “co dělat aby k tomu nedošlo?”. Ale odpověď neznám a ani si nedokážu představit, že by můj osmiletej syn sám přecházel v Brně na cestě do školy silnici. To by pro něj byla jasná sebevražda.

 2. Jednak se mi zdá, že b svým způsobem implikuje c. Jednak si myslím a.
  Minimálně proto, že povinnost dát přednost chodci na přechodu je v zákoně jasně a pevně zakotvená; navíc je tam něco toho stylu že když chodce pustí jeden řidič, musí ho pustit i všichni ostatní, ale to nevím přesně jak zní.
  Je hodně patrné, že výklad b) i c) je sice možný, ale už ne zcela přímočarý jako u a). Neboli b) a c) můžou být nějak pravda, ale a) je orpoti nim bez diskuze.

 3. Co dělat, aby k tomu nedošlo, je také dobrá otázka. Nejlepší by asi bylo, kdyby:

  – před každým přechodem byla v dostatečné vzdálenosti umístěna značka “Pozor přechod pro chodce”

  – řidič, vida tuto značku, zbystřil by svou pozornost s ohledem na možné chodce na přechodu a upravil rychlost jízdy tak, aby mohl v případě potřeby včas zastavit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *