Centrální vysavač

aneb co vám neřekli o centrálním vysávání, protože jste nevěděli, že se máte zeptat.

Znáte to, když ptáčka lapají, pěkně mu vysávají 😉

Najít informace o kladech a záporech centrálního vysavače, které nepsal nějaký prodejce, je stále poněkud problematické, takže se to pokusím změnit svým pohledem a zkušeností. Naložte s mojí zkušeností, jak libo. Vezmu heslovitě jednotlivé vlastnosti, ke kterým napíšu svůj názor.

Hluk

Nejrozšířenější argument pro centrální vysavač je minimální hlučnost. Není to pravda. Motor je sice ve sklepě, ale má mnohem vyšší sací výkon, než běžný vysavač, takže ten proud vzduchu hadicí strašně hučí. A pokud použijete nástavec s úzkou štěrbinou, hluk ještě vzroste. Takové ty propagační fotky, jak matka vysává kolem spícího nemluvněte jsou naprostým nesmyslem, nespí-li dítě spánkem věčným.

Nevíří prach

To je pravda. Vzduch odchází z místnosti a vychází někde výfukem mimo dům. To, že vzduch necirkuluje v místnosti, ale je z ní vysán, však způsobuje problémy u topení v krbu či kamnech v místnosti. Pokud máte kvalitní dobře těsnící okna a dveře, vysavač si prostě vezme vzduch cestou nejmenšího odporu – z komína. Takže na to pozor, v zimě při vysávání otevřete alespoň mikroventilaci.

Pohodlí

Výborná věc je šterbina s ovládáním nohou např. pod kuchyňskou linkou. Smetákem šupnete k zásuvce drobky, kopnete do ní a je uklizeno. Tedy alespoň nahrubo, co jste smetákem schopni pojmout. Tím ale pohodlí končí.

S hadicí zabudovanou ve zdi zkušenost nemám, s velikostí našeho domu, by to nebylo vhodné řešení. Takže máme devítimetrovou hadici, kterou přenášíme od zásuvky k zásuvce a po schodech do patra. Můžete hadici tahat za sebou, což ale rozhodně nedoporučuji. Otluče se, zachytává se o rohy, schody, nábytek… Takže třeba právě do schodů chodím tak, že nesu natřikrát smotanou hadici nad hlavou, přičemž se mi plete pod nohy.

Hadice se zamotává. Pokud nejste magor, který si přesně pamatuje, kterým směrem se otočil, když vysával v koupelně, aby se při odchodu z ní otočil směrem opačným, hadice se zcela logicky zamotá. V horším případě se i skřípne. Problematický je průchod dveřmi. Hadice je vroubkovaná a tak se lehce zachytne o otevřené dveře, zavře je a skřípne se v nich.

Manipulace s hadicí je tedy cokoliv, jen ne pohodlná.

Lze se dočíst, že nádoba s prachem se vysypává dvakrát ročně. Nevím jak jiní, ale já musím vysypávat jednou za dva měsíce. A ne proto, že by byla nádoba plná, ale prostě se ucpe filtr a vysavač nemá výkon. Vyčistit filtr není jak vyhodit papírový pytlík do popelnice. Je plný velmi jemného prachu, který je docela pracné z filtru dostat.

Kvalita zpracování

Protože je centrální vysavač relativně drahý, automaticky se předpokládá, že je kvalitní. Napovídá tomu i nadstandardní záruka, kterou prakticky všechny firmy nabízí. Nevím, jestli jsem takovej smolař, ale výčet věcí, které se mi za pět let provozu vysavače rozbily, není malý.

Jako první se přerušil drát v hadici. S takovou závadou neuděláte nic. Kroutíte hadicí, hledáte vhodnou polohu, při které vysává a snažíte se s ní nepohnout, což pochopitelně nejde. Prakticky ve stejnou dobu odešel i vypínač na rukojeti, takže ten komfort zapínání a vypínání na rukojeti definitivně skončil. Odřízl jsem tedy ze samce díl, který zařídí, abyste ho zasunuli do zásuvky správně a nesepnul. Teď bylo naopak potřeba zařídit, aby šla hadice do zásuvky pootočit a vysavač zapnul už při jejím zasunutí. A přesunout se tak zase o něco dál z komfortní zóny.

Jako další odešla aretace na teleskopické tyči. Musí se s ní „trhnout“ aby zaskočila a udržela se zasunutá v drážce. Už mám na to grif, ale stejně se to vždycky napoprvé nepovede…

Pak se oddělil kovovej díl, na kterej se na nasazuje teleskopická tyč od hadice. Kov na plastu, asi to tam bylo jen nalisované a přestalo to držet. Když manipuluju s tyčí nebo s nástavcem, často mi to vypadne… Na to, že hadice stojí tolik, co normální celej vysavač, je tolik závad poněkud zarážející…

Pak se ještě ulomilo víčko u jedné zásuvky. Když vysávám z ní, je to v pohodě, ale jak se přesouvám jinam, musím si dát pozor, abych víčko správně nasadil, aby zásuvka těsnila…

Asi je potřeba taky dodat, že všechny díly začaly odcházet až po dvouleté záruce. Doufejme, že aspoň motor, který má doživotní záruku, vydrží.

Shrnutí

Takže kdybych měl říct, jestli centrální vysavač ano nebo ne, po svých zkušenostech se spíš přikláním k možnosti NE. Ale je to tak 55:45. Za výhodu určitě považuju velký sací výkon – vysaju i kamínky, co člověk přitáhne v podrážkách bot a na předsíni vypadnou. Největší nevýhodu vidím v nesnadné manipulaci s hadicí a v nekvalitním zpracování příslušenství.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/41683/virtual/www/domains/v-blok.nikde.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *